Choď na obsah Choď na menu

Emočná inteligencia

Z rôznych web.stránok: 

 

 

Emocionálna inteligencia – Wikipédia

 alebo emočná inteligencia

 je schopnosť identifikovať, hodnotiť a kontrolovať svoje vlastné emócie.

Ale aj  emócie druhých, aj skupiny.

Nie je zhodná s racionálnou inteligenciou (t.j. inteligenciou meranou prostredníctvom IQ).

Meria sa prostredníctvom emocionálneho kvocientu (EQ).

 

Podľa niektorých názorov úspech v živote človeka závisí tak na racionálnej, ako aj na emocionálnej inteligencii; bez emocionálnej inteligencie nie je intelekt schopný využívať celý svoj potenciál.

Je jedno z verejných tajomstiev psychológie, že podľa školského prospechu, podľa IQ alebo podľa výsledkov psychologických testov nie je možné navzdory popularite týchto hodnotení spoľahlivo predpovedať úspech v živote. IQ prispieva k faktorom určujúcich úspech v živote len 20 %. Zvyšných 80 % tvoria ďalšie vplyvy. Podľa niektorých štúdií má EQ niekoľkonásobne väčší vplyv na úspech ako IQ

 

ZNALOSŤ vlastných emócií - sebauvedomenie - vedomé rozoznávanie citu v okamihu jeho vzniku

ZVLÁDAŤ emócie: prispésobiť ich situácii / rozvinuté sebauvedomenie /

MOTIVOVAŤ sám seba  - zapojiť emócie do konania - inak by nebol schopný človek sa súsredi´t alebo stratil by motiváciu

EMPATIA - vnímavosť pre emćie iných ľudí - prehĺbuje sa s rastúcim sebauvedomením. Je základnou ľudskou KVALITOU.

UMENIE medziľudských vzťahov

 

 

Emocionálna inteligencia je schopnosť jedinca rozumieť emocionálnym prejavom a správaniu okolia, komunikovať, začleniť sa do spoločnosti, udržiavať vzťahy a z toho vyplývajúca schopnosť uspieť v spoločnosti.

Je možné ju počas života postupne rozvíjať, formovať a zvyšovať, a to napríklad pomocou tréningov rozvoja emocionálnej inteligencie.

 

Pravdepodobne každý z nás pozná ľudí, či už v škole, práci alebo súkromí, ktorí sú úžasní poslucháči. Je jedno, o akú situáciu sa jedná. Proste vždy vedia, ako sa zachovať, kedy presne čo povedať. Sú to ľudia, pri ktorých sa jednoducho vždy cítite dobre. Sú starostliví, ohľaduplní a ak nám aj vždy nevedia dať riešenie na náš problém, je nám s nimi vždy akosi ľahšie a veselšie. Sú to ľudia s vysokou emocionálnou inteligenciou (EQ).

 

Pravdepodobne každý z nás pozná ľudí, či už v škole, práci alebo súkromí, ktorí sú úžasní poslucháči. Je jedno, o akú situáciu sa jedná. Proste vždy vedia, ako sa zachovať, kedy presne čo povedať. Sú to ľudia, pri ktorých sa jednoducho vždy cítite dobre. Sú starostliví, ohľaduplní a ak nám aj vždy nevedia dať riešenie na náš problém, je nám s nimi vždy akosi ľahšie a veselšie. Sú to ľudia s vysokou emocionálnou inteligenciou (EQ).

 

 

 
00:00
 
00:01 / 00:15
Copy video url
Play / Pause
Mute / Unmute
Report a problem
Language
Share
Vidverto Player
 

 

 

Sú to majstri v ovládaní svojich emócií. Nie sú nahnevaní v stresových situáciách. Namiesto toho majú schopnosť pozrieť sa na problém a potichu nájsť riešenie. Sú úžasní v rozhodovaní a vedia, kedy môžu dôverovať svojej intuícii. Bez ohľadu na ich prednosti, vždy sa chcú na seba pozerať čestne. Prijímajú dobre kritiku a tiež vedia, kedy ju použiť na zlepšenie svojho výkonu.

Ľudia s vysokým EQ poznajú sami seba veľmi dobre a sú tiež schopní vycítiť emocionálne potreby iných.

 

 

Stále viac a viac ľudí akceptuje, že emocionálna inteligencia je rovnako dôležitá pre profesionálny úspech ako akékoľvek odborné schopnosti. Organizácie čoraz častejšie využívajú EQ pri prijímaní ľudí do zamestnania či ich povyšovaní. EQ zodpovedá až za 58 % výkonu vo všetkých typoch zamestnaní. Takže, čo je to presne emocionálna inteligenci

 

Emocionálna inteligencia je schopnosť rozpoznať emócie, porozumieť, čo vám iní hovoria a chápať, ako vaše emócie ovplyvňujú ľudí okolo vás. Emocionálna inteligencia tiež zahŕňa vaše vnímanie iných: ak chápete ako sa iní cítia, to vám umožňuje lepšie manažovať vaše vzťahy.

 
 

 

 

Ľudia s vysokou emočnou inteligenciou sú zvyčajne úspešní vo väčšine vecí, ktoré robia. Prečo? Pretože sú tými, ktorých väčšina chce mať vo svojom tíme. Keď ľudia s vysokým EQ posielajú e-mail, býva spravidla zodpovedaný. Keď potrebujú pomoc, dostanú ju. Pretože umožňujú ostatným cítiť sa dobre a to im umožňuje kráčať životom ľahšie ako ľudia, ktorí sú nahnevaní alebo nervózni.

 

Daniel Goleman, americký psychológ, vyvinul štruktúru 5 prvkov, ktoré definujú emocionálnu inteligenciu

1. SEBAVEDOMIE

2. SEBAOVLÁDANIE

3.MOTIVÁCIA

4.EMPATIA

5. SOCIÁLNE ZRUČNOSTI

 

 

Ľudia s vysokou emočnou inteligenciou :

Sú to typický tímoví hráči. Radšej akoby sa zamerali na svoj vlastný úspech, najprv pomáhajú iným pokročiť a zažiariť. Dokážu manažovať hádky sú excelentní komunikátori a sú majstri vo vytváraní medziľudských vzťahov. Ako ste pravdepodobne pochopili, EQ môže byť kľúčom k úspechu vo vašom živote. Využívanie a budovanie EQ môže byť skvelou možnosťou ukázať ostatným lídra, ktorý vo vás je.